Ryszard Częstochowski, urodzony 12 września 1957 roku w Bydgoszczy, to postać wyróżniająca się w polskim świecie literackim i teatralnym. Jest nie tylko utalentowanym pisarzem, ale również dramaturgiem oraz certyfikowanym terapeutą uzależnień.
Od 1994 roku jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, działającym w Warszawie, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój polskiej literatury i sztuki.
Pisarz i dramaturg
Ryszard Częstochowski, znany pisarz i dramaturg, rozpoczął swoją twórczość od sztuki teatralnej zatytułowanej Saprofity, która miała swoją premierę w 1976 roku. Jego debiut w literaturze przypadł na koniec lat 80. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy zaprezentował swoje prace w miesięczniku „Poezja”. Jest autorem licznych dzieł, w tym 13 tomów poezji, a także książki biograficznej oraz 11 sztuk teatralnych. Część jego dramatów znalazła się na deskach teatralnych, a także w Polskim Radiu.
Ostatnia premiera, pod tytułem Zabić nie Zabić, miała miejsce 28 grudnia 2013 roku w Miejskim Centrum Kultury (MCK) w Bydgoszczy, gdzie w głównej roli wystąpiła Michalina Olszańska.
Ryszard Częstochowski jest autorem wielu ważnych dzieł, w tym:
- Wybrane fragmenty świata, wyd. „Świadectwo”, Bydgoszcz 1991,
- Mnie już nie ma, wyd. „Świadectwo”, Bydgoszcz 1993,
- Inna wersja, Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, Bydgoszcz 1996,
- Do początku, Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, Bydgoszcz 1998,
- Liryki mordercze, wyd. „Kartki”, Białystok 1999,
- Z sufitu nocy, wyd. „Fraza”, Rzeszów 2000,
- Zmierzch w mieście B. (wybór dramatów), wyd. „Świadectwo”, Bydgoszcz 2004,
- Wszystko już będzie, wyd. „Margrafsen”, Bydgoszcz 2006,
- Kto nie upada…, wyd. „Tekst”, Bydgoszcz 2007,
- Gorące masy powietrza, wyd. „Mamiko”, Nowa Ruda 2008,
- Przebudzeniem jest śmierć – MaMiKo,
- Młode i Stare,
- Ulica Herberta, 2019.
W 2015 roku ukazała się jego książka wspomnieniowa Pamięć, a rok później, w 2016, wydawnictwo Mamiko opublikowało tom Martwa natura z łapką na osy. Częstochowski ma na swoim koncie publikacje w wielu czasopismach literackich, takich jak paryska „Kultura”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Tygodnik Powszechny”, „Literatura”, „Odra”, „Topos”, „Więź”, „Kartki”, „Fraza”, „Tytuł”, „Nowy Nur”, „Dekada Literacka”, „Twórczość”, „Poezja”, „Undergrunt”, „Nowe Książki” oraz „Podgląd”.
W latach 1993–1996 pełnił funkcję redaktora w „Kwartalniku Artystycznym”, najpierw jako zastępca redaktora naczelnego, a potem jako kierownik działu prozy. W 1998 roku Częstochowski został stypendystą Ministra Kultury. Po roku 2010 zajmował się redagowaniem działu prozy w nieregularniku o nazwie „Kwartalnik”, a swoją współpracę z tym czasopismem zakończył w 2013 roku.
Terapeuta uzależnień
Ryszard Częstochowski jest uznawanym terapeutą, który specjalizuje się w poradnictwie oraz terapii osób borykających się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Swoją pracę w Monarze rozpoczął w 1985 roku, kiedy to również zainicjował działalność poradni Monaru w Bydgoszczy.
W 1993 roku miał zaszczyt zredagować pierwszą edycję książki autorstwa Marka Kotańskiego pt. „Sprzedałem się ludziom”. Ryszard Częstochowski jest posiadaczem certyfikatu instruktora terapii uzależnień, który został wydany przez Ministerstwo Zdrowia. Aktualnie pełni rolę koordynatora w bydgoskiej poradni Monaru.
Jego osiągnięcia zostały dostrzegane i doceniane. Otrzymał nagrodę CREDO, przyznawaną przez Polską Federację Społeczności Terapeutycznych, co jest wyróżnieniem dla polskich terapeutów. W latach 2006 oraz 2009 Ryszard Częstochowski znalazł się w gronie laureatów prestiżowego tytułu „Profilaktyk Roku”, który przyznał mu Prezydent Bydgoszczy.
W 2013 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą im. Klemensa Janickiego oraz był nominowany do nagrody Jerzego Sulimy-Kamińskiego oraz Łuczniczki za książkę roku 2012 pt. „Młode i Stare”. W 2015 roku wydał folder historyczny, który upamiętnia 30-lecie założenia Poradni Monar w Bydgoszczy oraz 25-lecie swojego debiutu książkowego. Z tej okazji otrzymał medal im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.
W 2015 roku, jego praca została również doceniona przez Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego, który przyznał mu najbardziej zaszczytny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Ryszard Częstochowski jest osobą rodzinną, żonaty z Kamilą Buta-Częstochowską, z którą ma dwoje dzieci – Patrycję oraz Mikołaja.
Przypisy
- Dziwak, Sajkowski i Makowski w II etapie Silesiusa! [online], zeszytypoetyckie.pl [dostęp 22.08.2020 r.]
- Młode i Stare, najnowsza książka Ryszarda Częstochowskiego! [online], www.sofijon.pl [dostęp 22.08.2020 r.]
- Pisarze plP., Ryszard Częstochowski – wiersze | Pisarze.pl [online] [dostęp 22.08.2020 r.]
- Ryszard Częstochowski [online], www.sofijon.pl [dostęp 27.02.2016 r.]
- Martwa natura z łapką na osy • Częstochowski Ryszard • książka - recenzje, opisy, opinie » BiblioNETka.pl [online], www.biblionetka.pl [dostęp 27.02.2016 r.]
- Monar – poradnia w Bydgoszczy. monar.bydgoszcz.pl.
- Słownik pisarzy regionu bydgoskiego (bio-bibliografia). Bydgoszcz: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, 2008, s. 17-18. ISBN 978-83-85979-70-8.
- "Zabić nie zabić" - premiera dramatu Ryszarda Częstochowskiego.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janusz Wojciech Rosiński | Janusz Kryszak | Anastazy Wiśniewski | Ryszard Fischbach | Stanisław Renz | Andrzej Rausz | Robert Pożarski | Aleksandra Mańczak | Eugeniusz Kamiński (aktor) | Sławomir Sobczak | Krzysztof Jakubowski (fotograf) | Jacek Bednarek (muzyk) | Anna Szpakowska-Kujawska | Bedoes | Vivian Schmitt | Grzegorz Kaźmierczak | Michał Śledziński | Barbara Jonscher | Maksymilian Piotrowski | Lech GwitOceń: Ryszard Częstochowski