Krzysztof Drzewiecki


Krzysztof Drzewiecki, urodzony 14 grudnia 1972 roku w Bydgoszczy, był niezwykłym muzykiem, który zyskał uznanie w różnych dziedzinach sztuki muzycznej. Jako organista oraz śpiewak operowy, reprezentował tenorowy głos, co sprawiło, że jego talent był szeroko doceniany w kręgach muzycznych.

Niestety, życie Krzysztofa zostało przerwane 30 stycznia 2006 roku, kiedy to zmarł w okolicach Tczewa. Pomimo jego przedwczesnej utraty, pozostawił po sobie wartościowe ślady w polskiej muzyce.

Życiorys

14 grudnia 1972 roku w Bydgoszczy przyszedł na świat Krzysztof Drzewiecki. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Liceum Muzycznym, gdzie przez dwa lata (1987-1989) uczył się gry na fortepianie, a następnie, w latach 1989-1992, zgłębił tajniki gry na organach. Drzewiecki został absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Gdańsku. Jego nauka zakończyła się zdobyciem dyplomu w klasie organów, którą ukończył pod okiem prof. Piotra Grajtera w 1997 roku, oraz śpiewu na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Gdańsku, gdzie pracował z prof. Piotrem Kusiewiczem i adiunktem Leszkiem Skrli (ukończenie w 2002 r.).

Od wczesnego dzieciństwa występował w licznych chórach, a z zespołem „Canto” Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, brał udział w festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą. Występował na scenie bydgoskiej opery w przełomowych spektaklach, takich jak „Carmen” G. Bizeta oraz „Tosca” G. Pucciniego w gmachu Teatru Polskiego.

Podczas swojej edukacji muzycznej aktywnie uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, które prowadzone były przez wybitnych wirtuozów organów. Był dwukrotnym stypendystą „Académie Internationale de Musique w ST. Bertrand du Comminges” we Francji (1996, 1998). Swoje umiejętności w zakresie muzyki włoskiej doskonalił na kursach mistrzowskich Wijnanda van de Pola (Sejny, 1994) i Andrei Marcona (Göteborg, 1998). Po raz pierwszy zaprezentował swój talent podczas recitalu organowego w ramach XV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy (1996), co zaowocowało jego rolą w organizacji Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów, gdzie pełnił funkcję kierownika artystycznego. Koncertował jako organista na wielu festiwalach organizowanych w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Leżajsku, Lublinie, Łodzi, Pelplinie oraz Radomiu. Miał również zaszczyt występować w Mannheim oraz Hamburgu.

Jako tenor zadebiutował w 1996 roku w „Requiem” W.A. Mozarta, którego wykonanie miało miejsce w bydgoskiej Akademii Muzycznej w Mannheim. Biorąc udział w studenckich warsztatach operowych w Bydgoszczy, odgrywał rolę Eneasza w operze H. Purcella „Dydona i Eneasz”. Zadebiutował w profesjonalnej operze, występując w 2000 roku na deskach Opery Leśnej w Sopocie w operze R. Wagnera „Tannhäuser”. Współpracował z Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku oraz śpiewał gościnnie w zespole muzyki dawnej „Cappella Gedanensis”. Jako solista wykonywał utwory pod batutą wielu znakomitych dyrygentów, takich jak Tomasz Bugaj, Kai Baumann, Zbigniew Bruna, Janusz Przybylski, Jerzy Salwarowski, Włodzimierz Szymański, Zygmunt Rychert, zarówno w koncertach, jak i spektaklach operowych.

Jego osiągnięcia obejmują również nagrania dla Radia Belgijskiego. Krzysztof Drzewiecki sporadycznie zajmował się publicystyką muzyczną, publikując w latach 1999-2001 około 30 artykułów oraz recenzji w takich tytułach jak „Promocje Kujawsko-Pomorskie”, „Ilustrowany Kurier Polski”, „Ruch Muzyczny” oraz „Dziennik Bałtycki”.

Jego życie zostało tragicznie przerwane 30 stycznia 2006 roku w wyniku wypadku samochodowego w okolicach Tczewa.

Przypisy

  1. Drzewiecki Krzysztof (1972 – 2006) [online], cmentarz.bydgoszcz.pl [dostęp 19.01.2021 r.]

Oceń: Krzysztof Drzewiecki

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:25