Renata Gleinert


Renata Gleinert to wybitna postać w świecie muzyki klasycznej, której życie przypada na lata 1938-2009. Urodziła się 14 maja 1938 roku w Bydgoszczy, a zakończyła swój ziemski żywot 19 lutego 2009 roku w Gdańsku.

Była nie tylko znakomitą pianistką, ale również utalentowaną kompozytorką oraz pedagogiem, który wpłynął na rozwój wielu młodych artystów.

Życiorys

Renata Gleinert, uzdolniona artystka i nauczycielka muzyki, przyszła na świat w rodzinie, gdzie muzyka odgrywała niezwykle ważną rolę. Jej ojciec Bruno Gleinert był wiolonczelistą, a matka Elżbieta z Kosznickich grała na skrzypcach. Oboje byli koncertmistrzami w orkiestrze Towarzystwa Muzycznego w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie współpracowali z prof. Kazimierzem Wiłkomirskim. Naukę gry na fortepianie zainaugurowała w Szkole Muzycznej I stopnia, ucząc się pod okiem prof. Stanisława Bielickiego. Dodatkowo, zdobyła umiejętności gry na skrzypcach u wybitnego pedagoga, Stefana Hermana. Po ukończeniu szkoły, kształciła się dalej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie uczyła się pod przewodnictwem Lucjana Galona.

W 1962 roku rozpoczęła swoją zawodową karierę w Operze oraz w Filharmonii Bałtyckiej, gdzie pracowała jako korepetytorka solistów. W przeciągu kilku lat miała zaszczyt współpracować z wieloma wybitnymi dyrygentami, w tym Bohdanem Wodiczką, Zygmuntem Latoszewskim oraz Jerzym Katlewiczem.

Oprócz pracy w operze, od lat związana była z Chórem Akademii Medycznej, pod wodzą Tadeusza Tylewskiego, Leona Snarskiego i Ireneusza Łukaszewskiego. Swoją miłość do muzyki dzieliła z młodymi artystami, prowadząc przez długi czas kształcenie w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. W 1971 roku poślubiła Tadeusza Gleinerta (ur. 1945) i wspólnie prowadzili klub artystyczny „Palowa” w Ratuszu Głównego Miasta w latach 1972–1973.

W latach 1973-1976 pełniła rolę kierownika muzycznego w zespole estradowym Marynarki Wojennej „Flotylla”, gdzie współpracowała z Danutą Baduszkową przy przygotowywaniu programów. Pracowała także w Wojskowym Liceum Muzycznym w Gdańsku, przyczyniając się do rozwoju młodych talentów.

Renata Gleinert była nie tylko uzdolnioną nauczycielką, ale również twórczynią. W 1964 roku, z inicjatywy „Rudy Kot”, gdzie skład osobowy obejmował Macieja Popka, Eustazjusza Bonikowskiego oraz innych, powstało Gdańskie Studio Piosenki. Jego celem było umożliwienie młodzieży zdobycie niezbędnych umiejętności w zawodzie piosenkarza estradowego. W studiu zajęcia prowadzili, między innymi, Renata Gleinert i Jerzy Partyka. Wielu uczniów, takich jak Irena Jarocka, Stefan Zach oraz Marian Zacharewicz, zdobyło później sławę estradową.

W czasie swojej kariery kompozytorsko-pedagogicznej, Gleinert stworzyła ponad 200 piosenek, które były wykonywane przez znanych artystów, w tym Danę Lerską, Marylę Lerch, Zofię Borca, Reginę Pisarek, Krystynę Giżowską, Jacka Labudę, Grażynę Łobaszewską, Piotra Janczerskiego oraz Bractwo Kurkowe.

Wśród jej najbardziej rozpoznawalnych utworów można wymienić Wrzosy, Żal mi ptaków, Niespokojne oczy, Tam gdzie kwiaty oraz Ludzie morza. Również w jej twórczości znajdują się piosenki inspirowane morzem i Gdańskiem, w którym spędziła znaczną część swojego życia. Stworzyła muzykę do różnych piosenek w języku kaszubskim, a także kolędy, z których Swiat przed Tobą klãkł (do słów Jana Rompskiego) znalazła stałe miejsce w repertuarze kaszubskich zespołów wokalnych.

W uznaniu jej wybitnych osiągnięć artystycznych, Renata Gleinert otrzymała liczne odznaczenia oraz nagrody państwowe i regionalne, w tym Medal Księcia Mściwoja II w 2003 roku. Zmarła w Gdańsku, a jej ciało spoczęło na cmentarzu parafii św. Anny w Grabowie Kościerskim (sektor D-3-5).

Nagrody

Renata Gleinert zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień w trakcie swojej kariery artystycznej. Wśród nich znajdują się:

  • Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” w 1980 roku,
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury przyznana z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej w 2004 roku.

Upamiętnienie

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie od 2017 roku prowadzi Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Renaty Gleinert, który jest poświęcony utworom muzycznym oraz piosenkom w języku kaszubskim.

Przypisy

  1. GLEINERT TADEUSZ, samorządowiec – Encyklopedia Gdańska [online], gdansk.gedanopedia.pl [dostęp 10.10.2024 r.]
  2. Laureaci medalu księcia Mściwoja II [online], bip.gdansk.pl [dostęp 10.10.2024 r.]
  3. Cmentarz Parafii Świętej Anny w Grabowie Kościerskim [online], sw.anna.kaszuby.pl [dostęp 10.10.2024 r.]
  4. Laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” [online], bip.gdansk.pl [dostęp 10.10.2024 r.]
  5. Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 10.10.2024 r.]
  6. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Drzeżdżona oraz Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Renaty Gleinert – Skarbnica Kaszubska [online] [dostęp 10.10.2024 r.]
  7. Absolwenci Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie fortepianu. 28.05.2018 r.

Oceń: Renata Gleinert

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:12