Krzysztof Derdowski to postać, która na stałe wpisała się w polski krajobraz literacki. Urodził się w 1957 roku w Bydgoszczy, a jego śmierć miała miejsce 17 sierpnia 2017 roku w Pradze. W swoje twórczości łączył różnorodne formy ekspresji, będąc nie tylko pisarzem, ale także dziennikarzem i krytykiem literackim.
Był autorem sztuk teatralnych oraz pełnił rolę wydawcy, co podkreśla jego wieloaspektowe podejście do sztuki słowa. Derdowski był prawdziwym przedstawicielem profesjonalizmu w swojej dziedzinie, co znalazło odzwierciedlenie w jego członkostwie w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich (SPP) oraz Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich (SDP).
Po zakończeniu jego życiowej drogi, Krzysztof Derdowski znalazł swoje miejsce na wieczność i został pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy, co stanowi symboliczny końcowy akord jego związku z rodzinnym miastem.
Życiorys
Krzysztof Derdowski jest osobą, która ukończyłaII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Po zakończeniu edukacji średniej, zdecydował się na studia magisterskie na kierunku Filologia Polska w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę jako nauczyciel polonista, realizując swoją pasję do nauczania języka ojczystego.
Wkrótce potem zajął się dziennikarstwem oraz krytyką literacką, a także twórczością zarówno prozatorską, jak i poetycką. Przez pewien czas pełnił obowiązki rzecznika wojewody bydgoskiego Włodzisława Gizińskiego w latach 1992–1993, a następnie był dyrektorem gabinetu wojewody bydgoskiego Krzysztofa Sidorkiewicza w latach 1997–1998.
W 2006 roku krótko pełnił funkcję doradcy wojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua. Po jego odwołaniu w tym samym roku, Derdowski wystartował jako kandydat na nowego wojewodę kujawsko-pomorskiego. W latach 1995–1998 miał także zaszczyt kierować Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Bydgoszczy, wpływając na rozwój społeczny regionu.
Działalność literacka
Krzysztof Derdowski jest autorem licznych tomików poezji, w tym „Czasowo nie ma wieczności” oraz „Cienie i postacie”. Poza wierszami, w jego dorobku literackim znajdują się także powieści i zbiory opowiadań, takie jak „Znikanie”, „Chłód”, „Naga”, „Robal”, „Papuga”, „Wstyd”, „Plac Wolności”. Jego sztuki teatralne były wystawiane podczas prób czytanych z publicznością w prestiżowych teatrach, takich jak Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, a także w Teatrze Nowym w Poznaniu.
W miesięczniku Dialog opublikowano jego scenariusz filmowy „Pionek”, a także dwie jednoaktówki: „Rzecznik” oraz „W Szwecji”, które później zostały wydane w zbiorze „Zawsze”. Derdowski jest również autorem wielu artykułów, felietonów, recenzji, wierszy oraz opowiadań, które znajdowały się w takich publikacjach jak Twórczość, Odra, Topos, Poezja, kwartalnik literacko-artystyczny Fraza, Kwartalnik Artystyczny, Nurcie czy Dekada Literacka.
W swoich tekstach analizował twórczość wielu uznanych pisarzy, w tym Ryszarda Kapuścińskiego, Ireneusza Iredyńskiego, Janusza Żernickiego, Kazimierza Hoffmana, Wisławy Szymborskiej, czy Zdzisława Polsakiewicza. Derdowski ma również na koncie książki krytyczno-literackie, w tym był redaktorem wyboru esejów o twórczości Stanisława Czerniaka – „Antropologia podmiotu lirycznego”. Ukazała się także jego monografia na temat tej samej postaci, zatytułowana „Mistyka, zwierzęta i koany”, opublikowana w listopadzie 2013 roku.
W 2015 roku Derdowski wydał książkę eseistyczną poświęconą twórczości Marka Kazimierza Siwca, którą zatytułował „Kto w wielkiej gonitwie życia…”. Ważną część jego działalności artystycznej stanowiła również promocja twórczości w niezależnym bydgoskim centrum kultury – Galerii AutorskiejJana Kaji oraz Jacka Solińskiego, gdzie Derdowski regularnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych.
Dziennikarstwo i publicystyka
Krzysztof Derdowski pełnił funkcję ostatniego redaktora naczelnego Ilustrowanego Kuriera Polskiego (IKP) w okresie 2000–2003 oraz redaktora naczelnego Bydgoskiego Informatora Kulturalnego (BIK) od 2009 do 2011 roku. W latach 2006–2017 współpracował z dwutygodnikiem Wolna Droga, publikując tam ponad 200 swoich felietonów. Od 2011 roku był reporterem portalu informacyjnego Bydgoszcz24, a od 2016 roku współpracował również z Tygodnikiem Bydgoskim.
W ciągu swojej kariery Derdowski współpracował z wieloma innymi publikacjami, takimi jak Topos, Kwartalnik Artystyczny, Galerią Autorską, Wyspa oraz Salon Kultury Polskiej. Jego działalność obejmowała również dziennikarstwo śledcze, w ramach którego był autorem m.in. serii artykułów, które ujawniały istotne kwestie związane z lokalnym życiem kulturalnym i finansowym.
Wśród jego najważniejszych ustaleń znalazły się m.in. sprawy dotyczące:
- dochodzenia krakowskiej prokuratury w sprawie wyłudzeń i nadużyć finansowych Olgi Marcinkiewicz w Krakowskiej Galerii Turleja, gdzie zajmowała stanowisko Dyrektor ds. artystycznych w latach 2005–2007. Po publikacji informacji przez Derdowskiego w 2012 roku, Marcinkiewicz była wówczas w-ce dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, a śledztwo zakończyło się jej usunięciem z pełnionej funkcji,
- procesu angażowania w bydgoskich instytucjach kultury osób z prawomocnymi wyrokami za nadużycia finansowe, takich jak Karol Zamojski i Olga Marcinkiewicz, którzy zostali usunięci z wcześniejszych miejsc pracy na skutek wyników kontroli finansowej oraz zarzutów prokuratorskich,
- fałszywych informacji w oświadczeniach majątkowych Marzeny Matowskiej, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w latach 2009–2011, dotyczących zaniżania stanu majątkowego oraz opieszałości urzędów w egzekwowaniu wiarygodności składanych oświadczeń majątkowych, które wynikały z przepisów Kodeksu Karnego i działań Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego woj. Kujawsko-Pomorskiego.
Dzięki swojej pracy Derdowski wniósł znaczący wkład w dziedzinę dziennikarstwa śledczego w regionie, stawiając na pierwszym miejscu przejrzystość i uczciwość w instytucjach kultury.
Nagrody i wyróżnienia
Krzysztof Derdowski jest autorem, który zdobył liczne nagrody literackie i poetyckie, które potwierdzają jego talent oraz wkład w polską literaturę.
W gronie jego osiągnięć znajdują się:
- wyróżnienie Czerwonej Róży w 1983 roku,
- nagroda Bez woalu,
- trzykrotne przyznanie Strzały Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku, dla powieści: Chłód w 2003 roku, Wstyd w 2012 roku oraz Plac Wolności w 2016 roku,
- Medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego,
- Nagroda Literacka im. Ryszarda Milczewskiego–Bruna.
Przypisy
- Tygodnik T. Bydgoski, Najbliżsi i przyjaciele pożegnali Krzysztofa Derdowskiego [online], tygodnikbydgoski.pl [dostęp 04.09.2017 r.]
- Krzysztof Derdowski nie żyje – Kultura – Polskie Radio PiK [online], www.radiopik.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy – Strach – prezentacja dramatu Krzysztofa Derdowskiego [online], www.autorska.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Galeria Autorska zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Derdowskim i Markiem Kazimierzem Siwcem – Jest impreza! [online], jestimpreza.7dni.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Bydgoszcz. Franaszek z monodramem w Salonie Hoffman [online], www.e-teatr.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Tygodnik T. Bydgoski, Bydgoski pisarz Krzysztof Derdowski nie żyje [online], tygodnikbydgoski.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy – Spotkanie autorskie z Krzysztofem Derdowskim [online], www.autorska.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Opowieści o dawnej Bydgoszczy Krzysztofa Derdowskiego [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- "Strach" Krzysztofa Derdowskiego w Galerii Autorskiej [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Olga Marcinkiewicz z prokuratorskimi zarzutami (uaktualnione) [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Zespół ds. Masterplanu bez Olgi M. [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Olga M. zrezygnowała z pracy w MCK-u [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Co dalej z oskarżoną Olgą M.? [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Zmarł Krzysztof Derdowski [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy – Siedem grzechów głównych – przedstawienie. Opracowanie i wykonanie – Mieczysław Franaszek [online], www.autorska.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Decyzja prokuratury w sprawie Olgi Marcinkiewicz w lipcu [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- O animatorze zmian w bydgoskiej kulturze raz jeszcze [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Długiem fundacji Karola Zamojskiego zajmuje się komornik [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Pani dyrektor i cudowne kredyty [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
- Pani dyrektor skłamała marszałkowi? [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 30.08.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Adrian Konarski | Helena Raszka | Piotr Biskupski | Andrzej Szopa | Jarosław Weber | Zbigniew Jankowski (poeta) | Michał Protasiuk | Jan Kaja (artysta) | Bohdan Butenko | Sebastian Górski | Jarosław Chojnacki (muzyk) | Teodor Sobieski | Barbara Szeliga | Tadeusz Kłobucki | Tadeusz Oszubski | Janusz Pietkiewicz | Maciej Koczorowski | Grzegorz Bednarski | Jacek Pelc | Mateusz MosiewiczOceń: Krzysztof Derdowski