Dariusz Nowacki, urodzony 23 czerwca 1965 roku w Bydgoszczy, jest uznawanym polskim krytykiem literackim oraz badaczem literatury. Jego działalność naukowa koncentruje się w szczególności na analizie zjawisk literackich i ich kontekstu. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie pełni rolę profesora nadzwyczajnego.
Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, Dariusz Nowacki przyczynia się do rozwoju literaturoznawstwa, a jego prace są cenione zarówno w kraju, jak i za granicą. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych, co w znaczący sposób podkreśla jego kompetencje w dziedzinie literatury.
Życiorys
Rodzice Dariusza Nowackiego, Stanisław Nowacki oraz Wanda z domu Krupecka, mieli znaczący wpływ na jego życie i karierę. W latach 1980-1985, odbył edukację w Technikum Przemysłu Drzewnego z siedzibą w Bydgoszczy, co pozwoliło mu zdobyć solidne podstawy w dziedzinie rzemiosła drzewnego. Po ukończeniu technikum, kontynuował naukę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 1990 roku uzyskał tytuł magistra ze specjalizacji polonistycznej.
Po zakończeniu studiów, Nowacki podjął pracę jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 6 w Sosnowcu, gdzie spędził kilka lat. W 1999 roku, 18 maja, obronił pracę doktorską zatytułowaną „Ja” nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego. Promotorem tej pracy był prof. Krzysztof Kłosiński, co wskazuje na wysoką jakość jego badań.
12 czerwca 2012 roku, Dariusz Nowacki uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Kto im dał skrzydła. Notatki o prozie, dramacie i krytyce, które obejmowały lata 2001-2010. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, który znajduje się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Oprócz pracy akademickiej, Dariusz Nowacki jest także aktywnym członkiem Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności. Ponadto, pełnił rolę redaktora w kwartalniku kulturalnym „Opcje”, a wcześniej był redaktorem kwartalnika literackiego „FA-art”. Jego współpraca z różnymi pismami literackimi oraz gazetami codziennymi, a także wydawnictwami, dowodzi jego zaangażowania w życie literackie i kulturalne. Głównym obszarem jego pracy badawczej jest współczesna proza polska, co czyni go znaczącą postacią w dziedzinie polskiej literatury.
Nagrody
W 2000 roku miał miejsce ważny moment w karierze Dariusza Nowackiego, gdyż zdobył on prestiżową Nagrodę im. Ludwika Frydego. Była ona uroczystością zorganizowaną przez Sekcję Polską Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Literackiej, co świadczy o jego uznaniu w świecie literackim.
Również w tym samym roku, Dariusz Nowacki został uhonorowany Nagrodą w Konkursie Literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, co podkreśla jego znaczącą obecność oraz osiągnięcia w literaturze.
Twórczość
Dariusz Nowacki, znany polski autor, ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji, które przyczyniły się do jego uznania w środowisku literackim. W 1999 roku opublikował zbiór szkiców krytycznych zatytułowany Zawód: czytelnik, za który otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Dwa lata później, w Katowicach, ukazała się jego rozprawa Ja nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego, która również zdobyła uznanie w kręgach krytyków literackich. Kolejnym jego dziełem była książka krytycznoliteracka „Wielkie Wczoraj”, opublikowana w Krakowie w 2004 roku.
Nowacki jest także współautorem (wraz z Krzysztofem Uniłowskim) zbioru Była sobie krytyka. Wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych, która ukazała się w Katowicach w 2003 roku. Dodatkowo, w 2001 roku dołączył do grona współautorów dzieła Orkiestru iza leda. Antologija poljske kratke price, wydanego w Zagrzebiu.
Wśród jego innych publikacji możemy znaleźć: Kto im dał skrzydła. Uwagi o prozie, dramacie i krytyce, wydany w Katowicach w roku 2011 oraz Ukosem. Szkice o prozie, który pojawił się na rynku w 2013 roku. Wszystkie te prace czynią z Dariusza Nowackiego istotną postać w polskiej literaturze krytycznej.
Przypisy
- a b c d Dr hab. Dariusz Nowacki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.04.2019 r.]
- a b c d e Marlena Sęczek: Dariusz Nowacki. [w:] Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku [on-line]. Instytut Badań Literackich PAN. [dostęp 10.04.2019 r.]
- dr hab. prof. UŚ Dariusz Nowacki. [w:] Uniwersytecki System Obsługi Studiów [on-line]. [dostęp 10.04.2019 r.]
- Dr hab. Dariusz Nowacki. [w:] Podyplomowe Studia Literacko-Artystyczne (Szkoła Pisarzy) Uniwersytetu Jagiellońskiego [on-line]. Uniwersytet Jagielloński. [dostęp 10.04.2019 r.]
- "Ja" nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Adam Marcinkowski | Halina Stasiak | Krzysztof Halicki | Szymon Olszaniec | Marek Andrzejewski (historyk) | Zbigniew Gackowski | Halina Promieńska | Michał Paweł Markowski | Stanisław Chwirot | Grzegorz Jarzembski | Albert Stefan Kotowski | Henryk Szelęgiewicz | Karl August Boethke | Grażyna Małgorzata Vetulani | Helena Seidel | Barbara Chwirot | Włodzimierz Brzeziński | Agata Różańska | Krzysztof Makowski (historyk) | Jarosław Chojnacki (chemik)Oceń: Dariusz Nowacki