Kamienica Stanisława Rolbieskiego w Bydgoszczy


Kamienica Stanisława Rolbieskiego to niezwykły przykład architektury, znajdująca się w malowniczej dzielnicy Bydgoszczy. Zlokalizowana jest przy ulicy Gdańskiej 96.

Ten obiekt, który przyciąga uwagę nie tylko swoją historią, ale także detalami architektonicznymi, stanowi istotny element krajobrazu miejskiego i kulturowego regionu.

Położenie

Budynek, o którym mowa, znajduje się w wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji – na wschodniej pierzei ul. Gdańskiej. Jego położenie jest idealne, bowiem znajduje się pomiędzy ulicami Zamoyskiego a Chodkiewicza, co zapewnia dogodny dostęp do pobliskich atrakcji oraz komunikacji miejskiej.

Charakterystyka

Kamienica, o której mowa, została zbudowana w latach 1891–1892 na zlecenie renomowanego kupca drewnem, Hugona Hechta, według wizji projektanta Józefa Święcickiego. Ten budynek stanowi ostatni element zabudowy, która powstała w Bydgoszczy w latach 80. i 90. XIX wieku, realizowanej z inicjatywy Hechta i projektu Święcickiego.

W okresie międzywojennym kamienica stała się własnością inżyniera Stanisława Rolbieskiego, który pełnił funkcję wicekonsula szwedzkiego oraz reprezentował firmę Karbid Wielkopolski. W czasie II wojny światowej obiekt został przekształcony na siedzibę Niemieckiego Frontu Pracy, co ówczesnym wydarzeniom nadało szczególny kontekst historyczny.

Budynek charakteryzuje się jednorodną stylistyką, podobną do innej kamienicy przy Gdańskiej 94, a jego elewacja nawiązuje do elementów renesansu francuskiego. W przeszłości, oś symetrii, która przebiegała między budynkami, była zaakcentowana poprzez masywne hełmy, obite blachą, które wieńczyły skrajne wykusze.

Kamienicę zaprojektowano na podstawie nieregularnego planu wieloboku, z północną częścią budynku, która została wkomponowana w mocno wysunięty ryzalit. Węgierskie boniowanie obejmowało wszystkie kondygnacje, a reszta budowli cechowała się boniowaniem jedynie do wysokości parteru. Piętra budynku oddzielone są wyraźnymi gzymsami, a pod okapem ryzalitu gzyms dekoruje ornamenty w postaci konsoli.

Wszystkie okna otoczone są płycinami, które wypełniają finezyjne płaskorzeźby oraz stylowe tralkowe pseudobalustrady. W górnej części kamienicy umieszczono fryz oraz dekoracyjne rozety, co dodaje budowli elegancji. W 2022 roku obiekt przeszedł gruntowny remont konserwatorski, który przyczynił się do zachowania jej unikalnego charakteru.

Przypisy

  1. Dbamy o zabytki. Metamorfozy wiekowych kamienic [online], www.bydgoszcz.pl [dostęp 09.02.2023 r.]
  2. Dbamy o zabytki – kolejne elewacje do remontu [online], www.bydgoszcz.pl [dostęp 09.02.2023 r.]

Oceń: Kamienica Stanisława Rolbieskiego w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:16