Ryszard Strzelecki, urodzony 28 września 1955 roku w Bydgoszczy, jest wybitnym polskim elektrotechnikiem oraz profesorem nauk technicznych. Jego dorobek naukowy oraz działalność w dziedzinie elektrotechniki przyniosły mu renomę w kraju i poza jego granicami.
Strzelecki jest aktywnym członkiem Międzynarodowej Akademii Nauk Elektrotechnicznych, a także organizacji takich jak IEEE Power Electronics oraz Industry Electronics Society. Należy również do Polskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych, co podkreśla jego zaangażowanie w nowoczesne rozwiązania energetyczne.
W latach 2007-2014 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Energoelektroniki SEP, gdzie jego doświadczenie i ekspercka wiedza przyczyniły się do rozwoju tego obszaru. Swoje zainteresowania związane z energiami odnawialnymi i nowymi technologiami kontynuuje, będąc stowarzyszonym z Sekcją Energoelektroniki i Napędu Elektrycznego. Od roku 2020 zasiada w Komitecie Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk, angażując się w prace na rzecz rozwoju elektrotechniki w Polsce.
Życiorys
Ryszard Strzelecki jest uznawanym specjalistą w dziedzinie elektrotechniki, który swoją karierę rozpoczął od zdobycia solidnych fundamentów w naukach technicznych. W 1981 roku zrealizował swoje marzenia, kończąc studia na kierunku Elektronika i Automatyzacja, które odbył na Politechnice Kijowskiej, dzisiejszym Narodowym Technicznym Uniwersytecie Ukrainy. Jego pasja do nauki zaowocowała w 1984 roku, kiedy uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Techniki Elektronicznej.
Dwa lata później, w 1991 roku, w oparciu o rozprawę zatytułowaną „Sterowanie predykcyjne przekształtników półprzewodnikowych o komutacji wymuszonej”, obronił habilitację w Instytucie Elektrodynamiki Akademii Nauk Ukraińskiej Republiki Radzieckiej w Kijowie. To osiągnięcie umocniło jego pozycję w środowisku akademickim, a w 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.
Początkowe lata jego kariery zawodowej związane były z Akademią Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy, która obecnie nosi nazwę Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Od 1981 do 1993 roku pracował tam na Wydziale Telekomunikacji i Elektroniki, odgrywając sukcesywnie role od asystenta do profesora nadzwyczajnego. Następnie, między 1993 a 2003 rokiem, kontynuował karierę na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie przez ostatnie siedem lat pełnił funkcję dyrektora Instytutu Inżynierii Elektrycznej na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji. Dzięki jego zdolnościom zarządzania, instytut zyskał nowoczesne laboratorium badawcze.
Od 2003 do 2016 roku, Strzelecki pracował jako profesor zwyczajny w Akademii Morskiej w Gdyni, w Katedrze Automatyki Okrętowej na Wydziale Elektrycznym, gdzie zajmował się innowacjami w dziedzinie technologii energoelektronicznych w nowoczesnych systemach elektroenergetycznych. W 2009 roku rozpoczął pracę w Instytucie Elektrotechniki (IEL) w Warszawie, a od grudnia 2016 roku objął kierownictwo nad Bałtycką Pracownią Technologii Energoelektronicznych IEL w Gdyni. Obecnie, od października 2017 roku, pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego w Politechnice Gdańskiej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki w Katedrze Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych.
Działalność badawcza
Badania, które prowadzi, skupiają się na problemach związanych z projektowaniem oraz wykorzystaniem systemów energoelektronicznych, mających na celu optymalizację efektywności energetycznej. Szczególną uwagę zwraca na kwestie związane z poprawą jakości dostarczanej i odbieranej energii elektrycznej, a także na zarządzanie przepływem mocy. Przez wiele lat zaangażowany w tematykę kondycjonowania energii oraz konstrukcji systemów sterujących i algorytmów do ich obsługi.
W ramach swojej pracy badawczej pełnił rolę kierownika ministerialnych projektów badawczych i rozwojowych. Był także koordynatorem krajowym w dwóch projektach finansowanych przez Unię Europejską. Jego dorobek obejmuje liczne wdrożenia technologiczne oraz kilkanaście patentów i zgłoszeń patentowych, co świadczy o jego innowacyjnym podejściu do wyzwań technicznych.
Wykazał się również jako autor monografii naukowych, w tym także publikacji zagranicznych, oraz podręcznika akademickiego, który otrzymał uznanie ze strony Ministra Edukacji Narodowej. Dodatkowo, jest autorem licznych artykułów i komunikatów naukowych, a także współautorem i redaktorem książek dotyczących energoelektroniki, zwłaszcza w kontekście aktywnej filtracji i systemów dla odnawialnych źródeł energii.
Jednym z jego kluczowych projektów badawczych jest przekształtnik wielopoziomowy o mocy 1 MW. Jest również inicjatorem oraz organizatorem cyklicznej konferencji, znanej jako International Conference-Workshop „Compatibility and Power Electronics – CPE”.
Jego współpraca z wieloma instytucjami badawczo-rozwojowymi, krajowymi i zagranicznymi politechnikami, a także centrami przemysłowymi, zaowocowała wieloma wartościowymi projektami i wdrożeniami, które zostały uhonorowane prestiżowymi wyróżnieniami.
Nagrody
Wyróżnienia i nagrody, które zdobył Ryszard Strzelecki, pokazują jego znaczący wkład w dziedzinie elektrotechniki. Wraz z zespołem Instytutu Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, zdobył prestiżową nagrodę Euroregionu Odra-Nysa-Szprewa-Bóbr za innowacyjną działalność wdrożeniową.
Warto także wspomnieć o przyznaniu mu Nagrody Akademii Nauk Ukrainy „Wysoki Potencjał”, która honoruje jego kompetencje i osiągnięcia w zakresie kondycjonowania energii elektrycznej.
Dodatkowo, pracując w kierowanym przez siebie Zespole Energoelektroniki AM w Gdyni, Strzelecki stworzył filtr aktywny, który został wdrożony pod marką Xinus w firmie C&T Elmech. To innowacyjne rozwiązanie zostało docenione podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz nagrodzone Medalem Prezesa SEP. Ponadto, jego zespół miał zaszczyt uczestniczyć w wdrożeniu pierwszego w Polsce filtra aktywnego do kopalnianej maszyny wyciągowej.
Ryszard Strzelecki został również uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi w 2000 roku, Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2006 roku, Srebrną odznaką PTETiS w 2008 roku, Złotą Odznaką Honorową SEP w 2010 roku oraz Medalem im. Prof. Stanisława Fryzego w 2014 roku.
W dniu 9 lutego 2015 roku, międzyinstytucjonalny zespół pod przewodnictwem Ryszarda Strzeleckiego został uhonorowany II Nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Nagroda ta została przyznana za znakomite osiągnięcia naukowo-techniczne za rok 2014 w zakresie nowatorskich rozwiązań oraz innowacyjnych zastosowań przemysłowych modułowych przekształtników dużej mocy, niskiego i średniego napięcia. W skład uhonorowanego zespołu weszli także dr hab. inż. Krzysztof Zymmer, mgr inż. Zbigniew Zakrzewski, mgr inż. Henryk Świątek oraz dr hab. inż. Daniel Wojciechowski z Wydziału Elektrycznego AMG, a także mgr inż. Bogdan Bałkowski. Prowadzili oni badania i prace rozwojowe nad przekształtnikami energoelektronicznymi, skupiając się na ich zastosowaniu w energetyce, trakcji oraz górnictwie.
Wybrane publikacje
Warto zwrócić uwagę na wybrane publikacje autorstwa Ryszarda Strzeleckiego, które obejmują różnorodne tematy dotyczące filtracji harmonicznych oraz kondycjonowania energii elektrycznej w systemach zasilania. Oto niektóre z kluczowych prac:
- 1999: R. Strzelecki, H. Supronowicz, Filtracja harmonicznych w sieciach zasilających prądu przemiennego. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek. ISBN 83-7174-280-0,
- 1999: R. Strzelecki et al., A universal symmetrical topologies for active power line conditioners, Conf. EPE ’99,
- 2000: R. Strzelecki, H. Supronowicz, Współczynnik mocy w systemach zasilania prądu przemiennego i metody jego poprawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa,
- 2003: R. Strzelecki, Nowe koncepcje kondycjonowania i sterowania przesyłem energii elektrycznej w rozproszonych systemach zasilania prądu przemiennego, V Międz. Konf. “Współczesne układy zasilania w systemach energetycznych”, Kozienice,
- 2004: R. Strzelecki et al., Uniwersalny wielofunkcyjny sprzęg międzysystemowy. „Przegląd Elektrotechniczny” nr 3,
- 2004: R. Strzelecki et al., Voltage Source Power Line Conditioners, Jakość i Użytkowanie Energii Elektrycznej, nr 1 (10),
- 2005: R. Strzelecki et al., Properties, Simulation and Experimental Investigation of the Series-Parallel Active Power Filters, EPE’2005 Conference Proceedings, Dresden, CD-ROM,
- 2000: R. Strzelecki, H. Supronowicz, Współczynnik mocy w systemach zasilania prądu przemiennego i metody jego poprawy. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, ISBN 83-7207-106-3,
- 2007: R. Strzelecki et al., Chapter 6 – Modern arrangement to reduction of voltage perturbations, Chapter 7 – Static shunt PE voltage quality controllers, Chapter 8 – Mitigation Technologies in a Distributed Environment. W: Power Quality. Mitigation Technologies in a Distributed Environment”, Red. A. Moreno-Munoz, Springer-Verlag London Limited, ISBN 978-1-84628-771-8,
- 2008: Power Electronics in Smart Electrical Energy Networks. Red. R. Strzelecki, G. Benysek. London: Springer, ISBN 978-1-84800-318-7,
- 2012: R. Strzelecki et al. Dwukierunkowy przekształtnik 4L-DC z aktywną regulacją napięć w obwodzie pośredniczącym. „Przegląd Elektrotechniczny” nr 12 (88),
- 2014: R. Strzelecki, M. Grabarek, Udary mocy czynnej w okrętowych sieciach zasilających. „Wiadomości Elektrotechniczne” nr 8 (82),
- 2016: R. Strzelecki et al. Four Level Inverter’s DC Bus Voltage Balancing with 3 Terminal DAB Converter. W: 10th International Conference on Campatibility, Power Electronics and Power Engineering CPE-POWERENG. Bydgoszcz,
- 2016: R. Strzelecki et al. A hybrid, coupled reactors based 18-pulse diode rectifier with active power filter. W: Low harmonic multipulse voltage converters using coupled reactors. Red. R. Strzelecki, et al.
Przypisy
- Wizytowka [online], pg.edu.pl [dostęp 26.02.2018 r.]
- Ryszard Strzelecki – Cytowania w Google Scholar [online], scholar.google.pl [dostęp 26.02.2018 r.]
- Srebrne odznaki | PTETIS Zarząd główny [online], ptetis.pl [dostęp 27.03.2017 r.]
- Publikacje pracowników KAO ◊ Katedra Automatyki Okrętowej [online], we.am.gdynia.pl [dostęp 27.03.2017 r.]
- NetN. P.C. NetN., Kilkudziesięciu wybitnych naukowców z nagrodami premiera – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego [online], www.nauka.gov.pl [dostęp 27.03.2017 r.]
- Historia i Pracownicy | Instytut Inżynierii Elektrycznej [online], www.iee.uz.zgora.pl [dostęp 09.03.2017 r.]
- Prof. dr hab. inż. Ryszard Strzelecki [online], www.ely.pg.gda.pl [dostęp 09.03.2017 r.]
- KrzysztofK. Chmielowiec KrzysztofK., Strzelecki Ryszard, prof. [online], www.smartgrid.agh.edu.pl [dostęp 08.03.2017 r.]
- Prof. Ryszard Michał Strzelecki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.03.2017 r.]
- Administrator, O uczelni [online], www.utp.edu.pl [dostęp 09.03.2017 r.]
- Nominacje profesorskie [online], prezydent.pl, 13.10.1999 r. [dostęp 09.03.2017 r.]
- RyszardR. Strzelecki RyszardR., Technologie energoelektroniczne w nowoczesnych systemach elektroenergetycznych, „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni”, 62, grudzień 2009 r.
- EdwardE. Cadler EdwardE., VIII Konferencja Naukowo-Techniczna InnowacyjneMateriały i Technologie w Elektrotechnice „Innowacje kierunkiem rozwoju elektrotechniki XXI w.”, „i-MITEL 2014”, 11.04.2014 r.
- Konferencje 2009-2011 | Akademia Morska w Gdyni [online], www.am.gdynia.pl [dostęp 09.03.2017 r.]
- Infosepik, Spotkania Prezesa SEP, „DZIENNIK INTERNETOWY STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH”, Nr 614, 19.04.2013 r.
- Prof. Ryszard Michał Strzelecki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.03.2017 r.]
- Redaktor StronyR.S. Komitetu Redaktor StronyR.S., Komitet Elektrotechniki [online], www.kel.pan.pl [dostęp 09.03.2017 r.]
- Polskie Stowarzyszenie Wodoru i Ogniw Paliwowych [online], www.hydrogen.edu.pl [dostęp 09.03.2017 r.]
- RyszardR. STRZELECKI RyszardR., Curriculum Vitae [online], 16.10.2015 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Zygmunt Skrzydlewski | Roman Hordyński | Józef Święcicki (budowniczy) | Igor Tawryczewski | Wiesław Tłaczała | Florian Jesionowski | Bogusław Brzęczkowski | Kurt Tank | Richard Ogorkiewicz | Roman Barlik | Walenty ZaborowskiOceń: Ryszard Strzelecki (elektrotechnik)