Mieczysław Wachowski, urodzony 21 grudnia 1950 roku w Bydgoszczy, to postać znana z polskiej sceny politycznej. Jego kariera zawodowa obejmowała różnorodne stanowiska, które miały znaczący wpływ na rozwój kraju.
W latach 1990–1995 pełnił funkcję szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, co umocniło jego pozycję wśród czołowych polityków. Wachowski znany jest także z działalności w organizacjach społecznych.
Między 2014 a 2016 rokiem był prezesem fundacji Instytutu Lecha Wałęsy, gdzie jego praca koncentrowała się na kontynuowaniu tradycji oraz wartości związanych z wolnością i demokracją.
Życiorys
Wykształcenie i praca zawodowa
Mieczysław Wachowski rozpoczął swoją edukację w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bydgoszczy, które ukończył w 1969 roku. Po tym okresie podjął studia w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, jednakże nie zdołał ich ukończyć. Następnie jego kariera zawodowa obejmowała różnorodne stanowiska. Pracował jako technik w Dyrekcji Rozbudowy Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w latach 1972-1974, a później jako specjalista w Zakładzie Farb Okrętowych w Gdyni od 1974 do 1976 roku. W latach 1976-1978 pełnił rolę kierownika sekcji w Zarządzie Portu Gdynia. Po tym czasie zmienił zawód i pracował jako kierowca. Podjął również aktywną współpracę z opozycją w Gdańsku, m.in. dostarczając drugoobiegowe pismo „Bratniak”, powiązane z Ruchem Młodej Polski.
Działalność polityczna
W 1980 roku, w wyniku dynamicznych zmian politycznych, Mieczysław Wachowski został osobistym kierowcą oraz asystentem przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, Lecha Wałęsy. Jego bliskość z Wałęsą wzbudzała kontrowersje wśród niektórych działaczy „Solidarności”, z uwagi na rosnące obawy dotyczące możliwej współpracy Wachowskiego z Służbą Bezpieczeństwa. Po ogłoszeniu stanu wojennego, nie utrzymywał on kontaktów z „Solidarnością”, jednak powrócił do jej otoczenia w 1989 roku, gdy został osobistym sekretarzem Wałęsy.
Po zwycięskich wyborach prezydenckich Lecha Wałęsy w 1990 roku, Wachowski zyskał zatrudnienie w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie szybko awansował na podsekretarza stanu oraz szefa gabinetu prezydenta. Cieszył się wysokim zaufaniem Wałęsy, co doprowadziło do jego dalszych awansów na sekretarza oraz ministra stanu. W jego osobie dostrzegano istotne nieformalne wpływy, co przyczyniało się do konfliktów z pewnymi urzędnikami kancelarii, związanymi głównie z Porozumieniem Centrum, wśród nich Jarosław i Lech Kaczyńscy.
W 1993 roku pojawiły się zarzuty o przyjęcie łapówki w wysokości 150 tys. dolarów, co miało związek z decyzją Lecha Wałęsy o skorzystaniu z prawa łaski wobec Andrzeja Zielińskiego ps. „Słowik”. W miarę upływu czasu, wokół Wachowskiego narastały wątpliwości, głównie związane z podejrzeniem o jego nieformalny wpływ na Wałęsę oraz instytucje związane z bezpieczeństwem państwowym, w tym siły zbrojne. Krytyka szczególnie nasilała się ze strony Porozumienia Centrum, które oskarżało go o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa i inwigilację opozycji.
W sierpniu 1995 roku, tuż przed wyborami prezydenckimi, Wachowski został odwołany ze wszystkich zajmowanych stanowisk w Kancelarii Prezydenta RP, pozostając w niej jedynie formalnie do momentu objęcia urzędów przez Aleksandra Kwaśniewskiego. W kolejnych latach, pozostawał obiektem krytyki ze strony różnych środowisk politycznych, a Lech Kaczyński określił go mianem „wielokrotnego przestępcy”, co doprowadziło do procesu. Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wyrok niekorzystny dla Kaczyńskiego, który po apelacji trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, sprawa pozostała bez rozstrzygnięcia.
29 września 2014 roku Mieczysław Wachowski objął stanowisko prezesa Instytutu Lecha Wałęsy, które sprawował do września 2016 roku.
Postępowania karne
We wrześniu 2005 roku, działania funkcjonariuszy ABW doprowadziły do zatrzymania Wachowskiego. Prokuratura postawiła mu zarzuty związane z płatną protekcją oraz współuczestnictwem w tym procederze, a także zarzuty ukrywania dokumentów. Następne zatrzymanie miało miejsce 18 stycznia 2007 roku, kiedy ponownie został oskarżony o oferowanie płatnej protekcji w kwocie 2 milionów złotych w zamian za wypuszczenie z aresztu śledczego jednego z podejrzanych. Groziła mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. W dniu 21 lutego 2007 roku, dzięki wpłacie kaucji w wysokości 200 tysięcy złotych, którą zapewnił Lech Wałęsa, Wachowski został zwolniony.
W dniu 18 stycznia 2008 roku, sąd nieprawomocnie skazał go na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu z powodu składania fałszywych zeznań. Natomiast 22 października 2013 roku, Mieczysław Wachowski został oczyszczony z wszelkich zarzutów przez sąd, który w przypadku jednego z oskarżeń stwierdził, że zachowanie Wachowskiego „wyczerpało znamiona czynu”, jednak zdecydował o umorzeniu sprawy ze względu na przedawnienie.
Przypisy
- Jerzy Stępień nowym szefem Fundacji Instytut Lecha Wałęsy [online], Onet.pl, 21.09.2016 r. [dostęp 21.09.2016 r.]
- Mieczysław Wachowski [online], MonitorFirm.pl [dostęp 29.02.2016 r.]
- Z sądu. Mieczysław Wachowski oczyszczony z zarzutów [online], Gazeta.pl, 22.10.2013 r. [dostęp 22.10.2013 r.]
- Sąd uniewinnił Mieczysława Wachowskiego oskarżonego o oszustwo [online], Wirtualna Polska, 22.10.2013 r. [dostęp 22.10.2013 r.]
- TomaszT. Słomczyński TomaszT., Mieczysław Wachowski szefem Instytutu Lecha Wałęsy. Zastąpi Piotra Gulczyńskiego [online], Dziennik Bałtycki, 25.09.2014 r. [dostęp 29.09.2014 r.]
- JarosławJ. Jakimczyk JarosławJ., TomaszT. Butkiewicz TomaszT., Wielka wsypa [online], Wprost, 03.07.2005 r.
- Sąd: Wachowski kłamał [online], Dziennik.pl, 18.01.2008 r.
- Zespół [online], Fundacja Instytut Lecha Wałęsy.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jan Rulewski | Jerzy Pasiński | Stefan Pastuszewski | Henryk Kaczmarek | Stefania Pachnowska | Ryszard Gwizdała | Krystyna Ruchniewicz-Misiak | Andrzej Zakrzewski (1950–1996) | Andrzej Malinowski (ekonomista) | Adam Halber | Wiesław Tarka | Andrzej Walkowiak | Edwin Warczak | Maciej Wydrzyński | Rafał Bruski | Wojciech Mojzesowicz | Kazimierz Starkowski | Krzysztof Drozdowski | Ryszard Kamiński (urzędnik państwowy) | Adam SengebuschOceń: Mieczysław Wachowski