Jarosław Edward Wenderlich


Jarosław Edward Wenderlich był wybitnym polskim prawnikiem oraz urzędnikiem państwowym, który zapisał się w historii Polski jako działacz opozycji w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Urodził się 14 października 1948 roku w Bydgoszczy, a swoje życie zakończył 27 kwietnia 2016 roku, również w tym mieście.

Wenderlich odegrał istotną rolę w kształtowaniu postaw społecznych oraz prawnych w trudnym okresie dla Polski, angażując się w działania mające na celu wprowadzenie demokracji i poszanowania praw obywatelskich.

Życiorys

Jarosław Edward Wenderlich był synem Czesława i Hanny. W 1970 roku zdobył dyplom na Wydziale PrawaUniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już wtedy zaangażował się w działalność studencką, przynależąc do Zrzeszenia Studentów Polskich oraz biorąc aktywny udział w protestach studenckich w roku 1968. Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, gdzie pełnił swoją funkcję od 1971 do 1972 roku. Dodatkowo, związał się z redakcjami czasopism w bydgoskich zakładach pracy, takich jak ZNTK oraz ZR „Predom-Romet”, gdzie pracował od 1972 do 1974 roku.

W następnych latach, od 1974 do 1981, przeszedł drogę aplikacji oraz asesury, a także pełnił rolę podprokuratora w bydgoskiej Prokuraturze Wojewódzkiej. W 1982 roku rozpoczął pracę jako radca prawny, co stanowiło nowy rozdział w jego karierze zawodowej.

Od początku lat 80-tych, Jarosław był związany z opozycją antykomunistyczną. Funkcjonował jako redaktor pism wydawanych przez Międzyzakładowy Komitet Związkowy Regionu Bydgoskiego oraz „Solidarność” Rolników Indywidualnych z Regionu Bydgoskiego, Toruńskiego i Włocławskiego. Działał również jako rzecznik prasowy oraz doradca prawny MKZ. W dniu 19 marca 1981 roku brał udział w „prowokacji bydgoskiej”. Po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981, zaangażował się w działalność podziemną. Był jednym z założycieli Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności oraz ich Rodzinom w Bydgoszczy, a także współzałożył czasopisma podziemne, takie jak „Chrześcijański Informator Kulturalny” i „Świadectwo”, gdzie również publikował. Jego działalność w sferze wydawniczej obejmowała kolportaż materiałów drugiego obiegu. W związku z tym był wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany oraz poddawany przeszukaniom, a także napotykał trudności w wykonywaniu swojego zawodu.

Po upadku komunizmu, do marca 1989 roku, był aktywnym członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W roku 1989 zainicjował powstanie Stowarzyszenia Politycznego „Prawda i Sprawiedliwość”. Z kolei w latach 1989-1990 był członkiem Komisji Praworządności i Przestrzegania Prawa w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Bydgoszczy oraz współzałożycielem bydgoskich struktur Stronnictwa Pracy. Od 1990 do 2014 roku pełnił funkcję wicedyrektora, a następnie dyrektora Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Bydgoszczy. Oprócz tego aktywnie działał w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz w strukturach Sokolstwa Polskiego.

W uznaniu jego zasług i działalności otrzymał szereg odznaczeń, w tym Brązowy Krzyż Zasługi (1997), Krzyż Semper Fidelis (2006), Krzyż Wolności i Solidarności (2015) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2007). Krótko przed jego śmiercią, Jarosław odebrał medal Kazimierza Wielkiego, przyznany przez Radę Miasta w Bydgoszczy.

Jego syn, również Jarosław, jest radcą prawnym, radnym Rady Miasta Bydgoszczy oraz pełni funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Premiera. Jarosław Edward Wenderlich został pochowany na Cmentarzu katolickim św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy.

Przypisy

  1. Ostatnie pożegnanie Jarosława Edwarda Wenderlicha, Wiadomości z Bydgoszczy, Gazeta Wyborcza, 02.05.2016 r.
  2. Zmarł Jarosław Wenderlich. portalkujawski.pl, 28.04.2016 r. [dostęp 29.04.2016 r.]
  3. M.P. z 2015 r. poz. 314
  4. M.P. z 2007 r. nr 42, poz. 478
  5. M.P. z 1998 r. nr 5, poz. 77
  6. a b Jarosław Wenderlich. rejestry-notarialne.pl.

Oceń: Jarosław Edward Wenderlich

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:10