W Bydgoszczy znajdujemy zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który stanowi centralny element kościoła w regionie. Jest to jeden z kluczowych zborów w ramach okręgu kujawskiego, który podlega diecezji zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.
Warto podkreślić, że zbór ten jest jednym z kilku protestanckich wspólnot funkcjonujących w Bydgoszczy, co świadczy o różnorodności duchowej tego miasta.
Obecnym pastorem zboru jest Miłosław Kania, pełniący swoją misję jako ewangelista, a funkcję starszego zboru sprawuje Wiesław Stachura.
Historia
Pierwsze ślady działalności adwentystów w Bydgoszczy datowane są na rok 1901. Zaledwie osiemnaście lat później, w 1919 roku, do miasta przybył duchowny Paweł Bridde ze Szwajcarii. Jego przybycie oznaczało początek istotnej działalności organizacyjnej, gdyż już w następnym roku zajął się tworzeniem wydawnictwa kościelnego.
W 1921 roku w Bydgoszczy odbył się pierwszy zjazd Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, co miało kluczowe znaczenie dla ukonstytuowania Kościoła na terenie kraju oraz powołania jego centralnych władz. Zjazd ten obfitował w ważne decyzje, a kościół przyjął nazwę „Związek Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce”. Z tego momentu rozpoczęła się także działalność lokalnego wydawnictwa.
Kolejne lata historii Kościoła w Bydgoszczy były równie dynamiczne. W 1925 roku, w mieście zorganizowano kurs teologiczny dla młodych duchownych. Niezwykle ważnym wydarzeniem był ósmy zjazd Zjednoczenia Poznańskiego, który odbył się we wrześniu 1928 roku w sali „Elysium” przy ul. Gdańskiej 35. Natomiast w marcu 1931 roku miało miejsce posiedzenie Rady Kościoła, które zakończyło się decyzją o przeniesieniu siedziby Kościoła z Bydgoszczy do Warszawy. Mimo to, w Bydgoszczy pozostał zbór adwentystyczny, dzięki intensywnej działalności ewangelizacyjnej.
W tym samym roku, 1931, pod przewodnictwem lekarza Alfreda Kubego pewna grupa adwentystów zdecydowała się na odejście z Kościoła. W 1932 roku powstał Autonomiczny Zbór Adwentystów Dnia Sobotniego, do którego przyłączyła się większość bydgoskich adwentystów oraz kilku wyznawców z Torunia. Konflikt pomiędzy zwolennikami Kubego a innymi adwentystami trwał aż do końca istnienia Zboru Adwentystów Dnia Sobotniego.
Dom modlitwy
W latach 20. XX wieku powstał pierwszy dom modlitwy, który został zorganizowany w Bydgoszczy, początkowo przy ul. Zduny. Z czasem działalność została przeniesiona do prywatnego mieszkania, co świadczy o rosnącej potrzebie wspólnego miejsca modlitwy.
dopiero w latach 30. nastąpiła znacząca zmiana, ponieważ udało się zbudować własny kościół, który znajdował się przy ul. Lipowej. Ta inwestycja stanowiła ważny krok w historii społeczności adwentystycznej w mieście.
Działalność
W Bydgoszczy członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego są zaangażowani w niesienie wsparcia dla osób w potrzebie, niezależnie od ich wyznania. To niezwykle istotne dla wspólnoty, aby działania te obejmowały zarówno współwyznawców, jak i wszystkich potrzebujących pomocy.
Adwentyści szczególnie dbają o zdrowie ludzi, co przejawia się w przyjęciu zasad dotyczących zdrowego stylu życia. Obowiązują ich restrykcje dotyczące spożywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków czy jedzenia wieprzowiny. W rezultacie, zarówno duchowni, jak i członkowie kościoła aktywnie biorą udział w różnych inicjatywach wspierających zdrowie publiczne.
Przykładem takiej działalności jest ich współpraca z Społecznym Komitetem Przeciwalkoholowym, gdzie wspólnie podejmowane są działania mające na celu zwalczanie problemu alkoholizmu. Taka aktywność pokazuje ich zaangażowanie w promowanie zdrowego stylu życia oraz walkę z uzależnieniami.
Przypisy
- Waszkiewicz 1998 r., s. 141.
- Łyko 1988 r., s. 54.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy | Parafia Trójcy Świętej w Bydgoszczy | Gmina Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Bydgoszczy | Parafia św. Jana Pawła II w Bydgoszczy | Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Bydgoszczy | Parafia św. Michała Archanioła w Bydgoszczy | Parafia św. Faustyny Kowalskiej w Bydgoszczy | Parafia Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy | Parafia św. Marka w Bydgoszczy | Parafia św. Wojciecha w Bydgoszczy | Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Kościół dla Ciebie” w Bydgoszczy | Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników i św. Jana Pawła II Papieża w Bydgoszczy | Parafia bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy | Parafia św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy | Parafia farna w Bydgoszczy | Parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Bydgoszczy | Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Bydgoszczy | Zbór Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w Bydgoszczy | Wspólnota Chrześcijan Baptystów w BydgoszczyOceń: Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy